ЧАСТ: ЛОГИКА
Рационалност
1.Видове мислене: Мисленето започва с информационен дефицит и решението на дадена задача или проблем. Съществуват различни разновидности на процеса мислене. Те се обособяват по отношение на влиянието, под което протича даденото мислене.
Емоционално мислене: мислене, което протича под влияние на чувствата.
Интуиция: това е начин на достигане на решението, без да осъзнаваме отделните етапи в мисловния процес
Рационално мислене: Мислене, при което поученото знание се основава на действително съществуващи зависимости и неговата истинност е обоснована.
2.Определение за рационалност: Рационалността се свързва с разума на латински racio. Тя човешка способност, която се притежава и прилага на практика. Тя не се свързва само с мисленето като способност да се съди, но с правилното разсъждение.Това означава, че можем да съобразяваме нашата рационалност със следните три пункта:
1. Да извеждаме една мисъл от друга по определен начин.
2. Да аргументираме твърденията си.
3. Да оценяваме правилността/ истинността/ на тезите, твърденията и умозаключенията.
3.Разумът и неговите правила: Рене Декарт е френски философ, живял през епохата на Новото време. Едно от най-известните му съчинения се нарича: “Разсъждения за метода на правилно ръководене на разума и за търсене на истина в науките”/1637г. /. В него авторът търси такова положение, в чиято истинност не би могъл да се усъмни. Така достига до известната мисъл “Мисля, следователно съществувам!” Но тази позиция го изправя пред следната дилема: това, на което мога да разчитам е моят собствен разум, който е способността да съдя правилно. Но как да съдя правилно, когато толкова често се заблуждавам? Причината за това е, че не прилагаме ума, който имаме правилно. Следователно първата ни задача е да се обърнем към собствения си разум и да внесем порядък, да организираме неговата работа/ мислене/ така, че не просто да мислим, но и да знаем как мислим, но и да владеем този процес. Правилното мислене е мислене по определени правила. Декарт създава 21 правила, но после ги свежда до 4:
1. Да не приемаме никога нищо за истинно, преди очевидно да съм разбрал, че то е такова.
2. Да разгледам всяка от мъчнотиите, които изследвах, на толкова части, на колкото би било възможно, за да ги разреша по-добре.
3. Да ръководя мислите си по ред, като започвам от най-простите за разбиране обекти, за да се издигам малко по малко, като по стъпала, към познанието на по-сложните, допускайки ред даже и при онези, които не се предшестват естествено един от друг.
4. Да правя такива пълни изброявания и всеобщи прегледи, щото да бъда уверен, че нищо не съм пропуснал.
4.Видове рационалност:
Логическа рационалност: Тя се отнася главно до формите на мисленето и законите на мисленето.Демонстрира как от определени предпоставки следват определени изводи и кога връзката между мисленето осигурява истинно умозаключение, Логическата рационалност, че въпреки индивидуалните различия мислите ни се подчиняват на общи правила.
Практическа рационалност: Тя е свързана с избора на цели и средства за достигането им. При нея има изискване за осъзнатост на действието; Планиране и подбор на средствата и тяхното използване; ясно определение на целите
Инструментална рационалност: Практическата рационалност може да бъде наречена и инструментална. Има широко приложение, поради факта, че ние непрекъснато имаме необходимост да създаваме алгоритми за решение на дадена житейска ситуация.Тя се свързва с понятията ефективност, продуктивност и успех. Зависима е от ситуативността и относителността на задачата, чието решение търсим.
Комуникативна рационалност: Тя седи в основата на важни за съвместния живот неща: - Свободното обединение между хората;
-Постигане на съгласие със силата на аргументите.
-Чрез съгласието участниците в комуникацията създават един общ и споделен свят.
-Достигане на извода, че живота на хората е взаимно свързан.
Целият материал тук
https://cloud.mail.ru/public/2Cw8/pkFAbr8c4
Прочетено: 365 пъти
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Обобщен материал по логика
Обобщен материал по логика
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
-
- Подобни теми
- Отговори
- Преглеждания
- Последно мнение
-
-
Александър Николов: Няма логика за мораториум върху цената на тока
от Mozo » чет яну 02, 2025 12:34 » в Любопитни новиниВсе още приходите и доходите на домакинствата не са такива, че едно повишаване на цената на тока с 8% от Нова година ще се отрази чувствително на... - 0 Отговори
- 42 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
чет яну 02, 2025 12:34
-
-
-
Европейски батерии? Оказаха се с китайски материал
от Mozo » чет фев 27, 2025 13:34 » в Любопитни новиниШведският стартъп Northvolt призна, че внася ключов компонент за своите батерии на фона на твърдения, че компанията, която претендира да управлява... - 0 Отговори
- 43 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
чет фев 27, 2025 13:34
-
-
-
"Путин мислеше, че Украйна ще се предаде. Сгреши": Лойд Остин със специален материал за Украйна
от Mozo » вт ное 05, 2024 13:02 » в Любопитни новиниБях в Киев по-миналата седмица за четвъртото ми посещение в Украйна като министър на отбраната на САЩ. И това, че бях в Киев, винаги показва огромния... - 0 Отговори
- 31 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
вт ное 05, 2024 13:02
-