Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Обобщен материал по логика

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с психологията.
Съвременна психология, биологична психология, възрастова психология, генетическа психология, диференциална психология, сравнителна психология, когнитивна психология, психология на личността, психопатология, социална психология, военна психология, икономическа психология, инженерна психология, трудова психология, консултативна психология.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 21080
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 117201
пол: Мъж

Обобщен материал по логика

Мнение от Montoya »

ЧАСТ: ЛОГИКА

Рационалност

1.Видове мислене: Мисленето започва с информационен дефицит и решението на дадена задача или проблем. Съществуват различни разновидности на процеса мислене. Те се обособяват по отношение на влиянието, под което протича даденото мислене.
Емоционално мислене: мислене, което протича под влияние на чувствата.
Интуиция: това е начин на достигане на решението, без да осъзнаваме отделните етапи в мисловния процес
Рационално мислене: Мислене, при което поученото знание се основава на действително съществуващи зависимости и неговата истинност е обоснована.
2.Определение за рационалност: Рационалността се свързва с разума на латински racio. Тя човешка способност, която се притежава и прилага на практика. Тя не се свързва само с мисленето като способност да се съди, но с правилното разсъждение.Това означава, че можем да съобразяваме нашата рационалност със следните три пункта:
1. Да извеждаме една мисъл от друга по определен начин.
2. Да аргументираме твърденията си.
3. Да оценяваме правилността/ истинността/ на тезите, твърденията и умозаключенията.
3.Разумът и неговите правила: Рене Декарт е френски философ, живял през епохата на Новото време. Едно от най-известните му съчинения се нарича: “Разсъждения за метода на правилно ръководене на разума и за търсене на истина в науките”/1637г. /. В него авторът търси такова положение, в чиято истинност не би могъл да се усъмни. Така достига до известната мисъл “Мисля, следователно съществувам!” Но тази позиция го изправя пред следната дилема: това, на което мога да разчитам е моят собствен разум, който е способността да съдя правилно. Но как да съдя правилно, когато толкова често се заблуждавам? Причината за това е, че не прилагаме ума, който имаме правилно. Следователно първата ни задача е да се обърнем към собствения си разум и да внесем порядък, да организираме неговата работа/ мислене/ така, че не просто да мислим, но и да знаем как мислим, но и да владеем този процес. Правилното мислене е мислене по определени правила. Декарт създава 21 правила, но после ги свежда до 4:
1. Да не приемаме никога нищо за истинно, преди очевидно да съм разбрал, че то е такова.
2. Да разгледам всяка от мъчнотиите, които изследвах, на толкова части, на колкото би било възможно, за да ги разреша по-добре.
3. Да ръководя мислите си по ред, като започвам от най-простите за разбиране обекти, за да се издигам малко по малко, като по стъпала, към познанието на по-сложните, допускайки ред даже и при онези, които не се предшестват естествено един от друг.
4. Да правя такива пълни изброявания и всеобщи прегледи, щото да бъда уверен, че нищо не съм пропуснал.
4.Видове рационалност:
Логическа рационалност: Тя се отнася главно до формите на мисленето и законите на мисленето.Демонстрира как от определени предпоставки следват определени изводи и кога връзката между мисленето осигурява истинно умозаключение, Логическата рационалност, че въпреки индивидуалните различия мислите ни се подчиняват на общи правила.
Практическа рационалност: Тя е свързана с избора на цели и средства за достигането им. При нея има изискване за осъзнатост на действието; Планиране и подбор на средствата и тяхното използване; ясно определение на целите
Инструментална рационалност: Практическата рационалност може да бъде наречена и инструментална. Има широко приложение, поради факта, че ние непрекъснато имаме необходимост да създаваме алгоритми за решение на дадена житейска ситуация.Тя се свързва с понятията ефективност, продуктивност и успех. Зависима е от ситуативността и относителността на задачата, чието решение търсим.
Комуникативна рационалност: Тя седи в основата на важни за съвместния живот неща: - Свободното обединение между хората;
-Постигане на съгласие със силата на аргументите.
-Чрез съгласието участниците в комуникацията създават един общ и споделен свят.
-Достигане на извода, че живота на хората е взаимно свързан.


Целият материал тук
https://cloud.mail.ru/public/2Cw8/pkFAbr8c4
Прочетено: 365 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Психология”